BLOG

onsdag den 18. juni 2025

Chicken Parm

Chicken Parm
Originalopskrift fundet her
Som jeg lavede den til 3 personer

Ingredienser
Tomatsauce:
3 spsk olivenolie
6 fed hvidløg
1 ds hakkede tomater
1 spsk tørret basilikum
1 oksebouillon
1 tsk sukker
salt og peber



Kylling:
3 kyllingebryster
150 gram pankorasp
100+50 gr. revet parmasan
hvedemel
2 æg, piskede
1 frisk mozerellakugle
salt og peber
Til stegning:
Rigelig med neutral olie (raps her i huset)


Fremgangsmåde:
Tomatsaucen: Hak øg og hvidløg fint og varm olien i en gryde. Steg begge slags løg ved middelhøj varme. Når løgene er blanke tilsættes tomat, basilikum og sukker. Lad det simre ved lav varme mens du forbereder kyllingen.

Kyllingen: Bank kyllingebrysterne flade med en kødhammer.  Hæld hvedemel op i 1. tallerken, piskede æg i 2. tallerken og pankorasp samt 100 gram revet parmasanost i 3. tallerken.
Vend dem først i mel og sørg for alle dele er dækkede. Her brugte jeg en afkølingsrist til at lægge dem på når de var blevet vendt i mel mens jeg lavede resten. Vend dem herefter i de piskede æg til sidst panko/parmasanblandingen og så tilbage på risten.
Når alle kyllingebryster er klar, dækkes bunden af en pande med olie og dette varmes op. Steg kyllingebrysterne på begge sider til de er gennemstegte og har fået en gylden skorpe. Læg dem herefter tilbage på risten så de ikke bliver bløde under bunden og kan dryppe overskydende olie af.

Til servering. Tænd ovnen på 230 grader med overgrilldelen tændt. Læg 2-3 spsk tomatsauce oven på hver kyllingestykke og læg herefter skiver af frisk mozerella ovenpå tomatsaucen. Sæt dem på en risk øverst i ovnen og hold godt øje med dem. Osten skal smelte men pas på du ikke brænder maden af :)

Server med pasta og evt. overskydende tomatsauce.



Christian W. Jensen

Ingen kommentarer:

Send en kommentar